For Acer Chromebook Spin 311 R721T 11.6 inch B116XAB01.4 HD 1366x768 40pins LCD Screen with Digitizer Full Assembly, For Acer Chromebook Spin 311 R721T 11.6 inch
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Model
Quantity
About the product
1. LCD display + touch screen digitizer assembly replacement part for Acer Chromebook Spin 311 R721T 11.6 inch B116XAB01.4 HD 1366x768 40pins
2. Replace your broken or unusable item with a new one
3. Make your device look more refreshing than ever
4. Completely fit and work
5. Each item has been checked and in good condition before shipping
Before Installation Notes
Tips 1: Test before installation
Ensure you wear eye protection and use caution not to cut your finger with the glass splinters.
Tips 2: Simulates testing
Tips 3: Do not over-bend cable
Please make sure LCD cable Do not over-bend. Over 90 degrees bent will cause black display.
Specification:
General
Compatible with
Acer: Chromebook Spin 311 R721T 11.6 inch
Package Weight
One Package Weight 0.73kgs / 1.61lb
One Package Size 40cm * 30cm * 9cm / 15.75inch * 11.81inch * 3.54inch
Qty per Carton 10
Carton Weight 8.00kgs / 17.64lb
Carton Size 52cm * 42cm * 32cm / 20.47inch * 16.54inch * 12.6inch