SH-RC58G2W 5.8GHz 2W Wireless WiFi Signal Booster Amplifier for UAV RC, SH-RC58G2W
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Option
Quantity
Features
1. Compact size and lightweight.
2. Designed for drones, UAV, RC equipment etc..
3. 2000mW 5.8GHz UAV RC wifi signal booster amplifier.
4. Designed for use in a variety of mobile and wireless networking applications.
5. Result in a further reaching signal and better connectivity.
Parameters
1. Model No.: SH-RC58G2W
2. Operating Range: 5000-5875MHz
3. Channel Size: 20Mhz & 40Mhz & 80Mhz
4. Support Standard: IEEE 802.11a/n
6. Connector Type: SMA
7. Output Power: 2000mW???33dBm???
8. Input Power: 0~20 dBm
9. Transmission Gain: 15-18dB
10. Receiver Gain: =< 12 dB
11. Noise Figure: =< 3.5 dB
12. Supported Voltage: 5V~16V/2A DC
13. Material: Aluminum Alloy
14. Booster Weight: 46g, Booster Size: 7.3 x 4 x 1cm
Package List
1. WiFi Signal Booster Amplifier x 1
2. RG141 20cm Cable x 1
3. DC 2.5 inch to 12V 5.5 inch Cable x 1
4. DC 2.5 inch to USB Cable x 1
5. DC 2.5 inch to JST Cable x 1
6. Magic Tape x 1
7. User Manual x 1
Specification:
Package Weight
One Package Weight 0.32kgs / 0.71lb
One Package Size 12cm * 10cm * 3cm / 4.72inch * 3.94inch * 1.18inch
Qty per Carton 80
Carton Weight 25.00kgs / 55.12lb
Carton Size 42cm * 26cm * 32cm / 16.54inch * 10.24inch * 12.6inch